Yatırımcılar Artık Arazi ve Arsaya Yöneliyor

Dövizde ve mali piyasalarda yaşanan hareketlilik nedeniyle gayrimenkul satışları yavaşladı. Özellikle birkaç aydır yatırım yapmak isteyen ve elinde dövizi olan alıcılar yatırım yapmak için beklemekteler.

Yatırımcılar Artık Arazi ve Arsaya Yöneliyor

Türkiye genelinde bir süre önce metrekare fiyatları Endeksa’dan alınıp, rakamları gerçek hale getirerek yatırımcının nerede kazanarak nerede kaybettiğini anlatmaya çalışmıştım. Genel bir söylem vardır. “konut yatırımları kazandırır ’’diye. Endeksa’nın verilerine göre yapılan hesaplamalar çok farklıydı. Tabi ki de kazandırdığı var kazandırmadığı da. Burada amaç, doğru yatırıma yönlendirmek ve bunun için veri sağlamak. Endeksa’dan sonra ise Merkez Bankası rakamları ile de aynı değerlendirmeyi yaptım. Rakamlar genellikle örtüşmekte.

Endeksa’nın yönetici ortağı Aylin Daylan, kurucu ortağı Görkem Öğüt ve CEO’su ile son verilerle bir yeni değerlendirme yaptık. Endeksa’nın son verilerine göre İstanbul için konutların satış değerleri 4 sene önceki seviyesine dönmüş durumda. Bu aslında fiyat düşüklüğü değil, markalı konutlardan daha çok ucuz konutlara yönelme olmasının etkisi olabilir. Be veriler ise birkaç şekilde okunabilir. 2015 senesinden sonra markalı konutlara talep çok arttı. Böylece 2016 ortasına kadar fiyatlar yükselmeye devam etti. 2016 ortasından sonra ekonomik gelişmeler nedeniyle ucuz konutlar piyasaya girmeye başladı. Markalı konutlarda da stoklar azaldı.

Endeksa’ya göre konut tiplerine oda sayısı olarak baktığınızda 4 sene öncesine göre fiyat artışı en çok olan daireler 2+1’ler olmuştur. Son 4 senede konutların metrekare fiyatı olarak % 43,49 artmış durumda. Enflasyonun % 41,87 olduğu dönemde bu tarz konutlar enflasyona yenik düşmemiş. 4 odalı dairelerde artış % 33,89, 3 odalı dairelerde % 17,1, 1 odalı dairelerde % 22,51 olmuştur. Yani 2+1 daireler dışındakiler enflasyonun altında kalmıştır.

Arazi ve Arsalarda Hareketlilik Daha Çok

Ev fiyatlarında artışın sınırlı olması, çoğu yerde enflasyona yenik düşmesine yatırımcının nasıl tepki verdiğini ve konutta talep düşüklüğü yaşanıyor mu? Sorusuna Görkem Öğüt ve Aylin Daylan TÜİK daha 2018 verilerini yayınlamadığından kesin konuşabilmek için erken olduğunu belirtti. Fakat gerek fiyat artışları gerekse izlenime bakıldığında yatırımcıların konuttan ziyade arazi ve arsaya yöneldiklerini söyledi. Talebin arttığı arazi ve arsa fiyatlarının yükselmesinden anlaşılıyor. Endeksa verilerine göre Mardin, Mersin, Nevşehir, Erzurum, Çorum ve Bilecik de arsa fiyatlarında görülen artış enflasyonun altındadır. Diğer yerlerde ise yatırımcı kazanmış. Konut ile arsa kıyaslandığı zaman arsa daha çok kazandırmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here