Yatırım Yapmak İçin Arsa Mı Ev Mi Almalıyım?

Biraz para biriktirdiniz ya da elinize toplu para geçti. Yatırım yapmak istiyorsunuz. Fakat karar veremiyorsunuz. Yatırım yapmak için arsa mı ev mi almalıyım? Diyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Yatırım Yapmak İçin Arsa Mı Ev Mi Almalıyım?

Biraz para biriktirdiniz ya da elinize toplu para geçti. Yatırım yapmak istiyorsunuz. Fakat karar veremiyorsunuz. Öncelikle daha başka seçeneklere de bakmak gerekir. Bu yatırım araçları arasında Forex işlemleri, Hisse Senedi, Altın, Bono, Döviz, Gayrimenkul, Yatırım fonları bulunmaktadır.

Bu yatırım araçlarından da seçmeniz mümkün. Fakat bu konulardan fazla anlamıyorsanız, biraz riskli olabilir. Bu açıdan her zaman için garanti olarak görülen ve görülmeye de devam edecek olan gayrimenkule yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Akıllı seçimler yaparak gerçekten güzel paralar kazanabilirsiniz. Hemen hemen bütün yatırım araçlarından daha fazla kazanç getiren bir yatırım aracıdır. Öyle olmaya da devam edecektir. Gayrimenkul sektöründe yatırım yapacak olursanız hangisi daha avantajlıdır?

Nüfusun gün geçtikçe çoğaldığı dünyada ve ülkemizde, toprak kadar kıymetli bir şey olamaz herhalde. Çünkü nüfusun artmasıyla beraber konut ihtiyacı da bir o kadar artmaktadır. Sürekli olarak değer kazanan bir araç haline gelen toprağa yatırım yapmak, özellikle uzun vadede oldukça kazançlı olacaktır. Konut mu arsa mı sorusunun en iyi cevabı aslında arsadır. Hiçbir zaman değer kaybetmez. Fakat bir eviniz yok ve kirada oturuyorsanız o başka. O zaman ev almak en iyi seçim olacaktır. Ama eviniz var ve yatırım için bir yol arıyorsunuz. O zaman arsa en mantıklı seçim olur. Elinizde olan para arsa için yetmeyebilir. Ama yine de paranızın yeteceği bir arsa bulabilirsiniz. Belki şehir merkezlerinde değil ama gelişmeye açık yerlerinde çok rahat bulabilirsiniz. Evin kira getirisi olabilir. Ancak arsa yatırımı uzun vadede ve bu kentsel dönüşümün olduğu ve arsaların bu kadar değerlendiği bir ortamda inanın daha karlı olacaktır. Aldığınız arsayı bir müteahhitle anlaşıp verdiğinizde bir daireden daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bu konuda biraz sabırlı olmalısınız. İlle de konut almayı düşünüyorsanız bunun yerine iş yeri almanız ve kiraya vermeniz daha iyi olacaktır.

Arsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle uzman bir emlak danışmanı ile çalışmalısınız. Değerlenecek yerleri, potansiyeli olan yerleri iyi bilen biri olmalı. Arsa veya arazi alırken mutlaka imar durumuna bakmalısınız. Terklerin yapılmış olduğundan emin olmalısınız. Arsanın hisseli olup olmadığını araştırın. Sit alanı mı diye araştırın. Aldığınızın ertesi günü büyük planlar yapmayın ve sabırlı olun. Gelişmeye müsait yerlerden almaya çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here