TOKİ’den 185 TL’ye Taksitle Konut

TOKİ tarafından 55 bin TL’den başlayan fiyatlar ile 185 TL arası başlayan taksitlerle 6.893 38 ilde satışa sunulmaya hazırlanıyor.
TOKİ’den 185 TL’ye Taksitle Konut

TOKİ tarafından 38 ilde satışa sunulan ve 55 bin TL’den başlayan fiyatlar ile 185 TL’den başlayan taksitlerle 6.893 konut alıcılarını bekliyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın yaptığı açıklamaya göre ilk hedeflerinin orta ve alt gelir grubundaki kişileri konut sahibi edindirmek olduğunu dile getirdi. Son 3 – 5 senedir yapılan konutların %95’inin, 2017 senesinde yapılan konutların %98’inin orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik olduğunu belirtti. Şimdi ise Türkiye’de 38 ilde 6.893 konut açık satış yöntemi ile satışta. Projelere göre değişiklik gösterebilen bu konutlar 185 TL taksit ve 55 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştur.

Konutların başvuru önceliği, kurasız ve şartsız olarak satılacağını söyleyen Ergün Turan, vatandaşlar ilgili bankalara başvuru yaparak ev sahibi olabilecekler dedi. Türkiye’nin her yerinde orta ve alt gelirli vatandaşlara yönelik konut projeleri inşa edilmektedir. Amaç ev sahibi olamayan vatandaşların da ev sahibi olmasını sağlamak dedi.
Ev Sahibi Olmamanız Gerekiyor

Ayrıca TOKİ’ye başvuru yapabilmek için üzerinize kayıtlı bir evinizin olmaması gerekir. Sözlerine devam eden Turan, bizim için en önemli koşul ev sahibi olacakların daha önceden hiç ev sahibi olmamalarıdır. Daha önce konut kredisi çekmemiş, TOKİ’den ev almamış ve 18 yaşından büyük olması gereklidir. Konutların bulunduğu illere ve niteliklerine göre % 10, % 20, % 25 peşinat ile 120 ay ve 240 ay gibi vadelerle ev sahibi olabilecekler. Konutların taksitleri, satış fiyatları ve başvuru koşulları TOKİ web sayfasında ayrıntılı olarak bulunmaktadır.

1984 yılında kurulan TOKİ, 2002 senesine kadar 43 bin konut üretmiştir. Geçtiğimiz 14 yılda ise 822 bin konut üretilmiştir. 2018 yılında ise üretimlere devam edilmektedir. 2018 için 65 bin veya 70 bin konut hedeflenmektedir. 2023 yılında ise 1 milyon 200 bin konut hedefine ulaşmaktır. Şimdi bu noktada 820 bin konut üretimi yapılmıştır.

Öncelik Yöresel ve Yatay Mimari

Yaklaşık olarak 3.5 senedir TOKİ tarafından yapılan binaların %84’ü 6 kat ve aşağısındadır. Bütün şehir ve kasabalarda en yüksek binalar TOKİ’nin yaptığı konutlar olmayacak dedi. Sözlerine devam eden Turan, TOKİ Türkiye’de, en uzman kuruluştur. Kalitesi ile referans ve örnek olan bir kuruluştur. Tüm paydaşlarımızla beraber her sene bir önceki seneye göre daha kaliteli ve iyi konutlar yapıyoruz dedi. Farklı ekonomideki insanlar bir araya gelerek mahalle kültürünü yaşatabilecekler açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here