Riskli Binaların Yıkım Süreci Nasıl Olur?

Bugün riskli binaların yıkım süreci, mülk sahiplerinin karar alması gerekli mi, binayı tahliye etmeyenler hakkında neler yapılabilir. İpotekli binalar için yıkılma kararı çıkar mı? Tüm bu merak edilen sorularını cevaplarını vermeye çalışacağız.

Riskli Binaların Yıkım Süreci Nasıl Olur?

Riskli bina önce tespit edilir. Bu tespitin ardından, binanın yıktırılabilmesi için binada oturan kiracı veya mülk sahiplerine 60 günden az olmayacak şekilde süre verilir. Eğer bu süre içinde tahliyeler gerçekleşmemiş ise ek olarak 30 gün daha süre verilir. Yine bu süre içinde yıkım gerçekleşmez ise mahalli idarelere gidilerek, mülki amirler tarafından yıkım gerçekleştirilir. Binanın riskli olarak tespit edilmiş olması, yıkımı kesin olan binaların yıktırılma işlemi kanunun gerekli gördüğü bir hükümdür.

İpotekli Binanın Yıkımı Yapılabilir Mi?

Ülkemizde bulunan yasalara göre, binanın riskli olduğu belirlenmesi halinde ve binada eğer ipotek varsa, yıkım işlemleri gerçekleşmektedir. Açıkçası binanın ipotekli olması asla bir sorun teşkil etmemektedir. Binanın yıkımından sonra, ipotek işlemi kişilerin hisseleri üstünden gerçekleşir.

Riskli Binanın Yıkımından Sonra Anlaşma Süreci

Binanın riskli olduğu tespit edildi ve yıkımı gerçekleşti. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Riskli bina yıkıldıktan sonra, arsaya dönüşen mülkün sahipleri tarafından değerlendirilecek ve arsa için ne yapılacağına karar verilmesinde hissedarların 2 / 3 oranında çoğunluğu yeterli olacaktır. Bu çoğunluğu anlamı ise, mülk sahiplerinin çoğunluğu değil, sahip oldukları hisseler oranındaki malik çoğunluğudur.

2 / 3 Çoğunluğa Katılmayan Hissedarların Durumu Ne Olacak?

Riskli binanın tespit edilmesi, yıkılması ve çoğunluğun ne kadar olması gerektiğini anlattık. Şimdi de çoğunluğun kararına uymayanlar hakkında nasıl karar alınacak ona bakalım. 2 / 3 oranındaki çoğunluğa katılmayan malikler için, bağımsız bölümlerin arsa payı, rayiç bedelinden az olmayacak şekilde anlaşma yapan diğer maliklere açık artırma ile satış işlemi yapılır. Diğer maliklere satış yapılamaz ise bu durumda paylar Bakanlık tarafından satın alınır ve 2 / 3 çoğunlukla alınan karar gereğince değerlendirilir.

Riskli Binanın Yıkımı İçin Gerekli Olan 2 / 3’lük Çoğunluk Sağlanamazsa Ne Yapılır?

Mülk sahiplerine tebligat yapıldığı halde gerekli çoğunluk sağlanamazsa belediyeler, TOKİ veya ilgili bakanlık devreye girer. Böylece sorunu çözebilmek amacıyla acele olarak kamulaştırma yoluna gidilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here