İnşaat sektöründe, faiz ve kur artışlarına rağmen yeni projeler tanıtılmaya devam ediyor.

Müteahhitler Faiz Artışlarına Rağmen Devam Ediyor

İnşaat sektöründe, faiz ve kur artışlarına rağmen yeni projeler tanıtılmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki yeni bir projenin tanıtımı yapılmasın. Faiz ve kurlardaki artışla müteahhitleri durdurmaya yetmedi. Yalnızca İstanbul’da yılın başından beri markalı konutların tanıtımları 32 oldu. Yeni yeni projeler ile gündemdeler. Yüksek faiz ve kurların fazla uzun bir süre böyle kalmayacağını, mutlaka düşeceğini söylediler. Sadece geçen sene 1 milyon 409 bin adet satış yapıldığını ve bu rakamlarla rekor kırıldığını, bu sene ise 1 milyon 400 bin olarak hedef belirlediklerini söyledi. Bu yılın başından beri konut alıcılarına yepyeni kampanyalarla etap edecek olan şirketler AND İnşaat, Sur Yapı, Teknik Yapı, İnvest, Mesa, Gül İnşaat, Nef, Demir İnşaat, Kar Grup, Bekart İnşaat, Kiptaş, Metal Yapı, Cathay, Dap Yapı, Akkuş Grup, Tekfen ve İmga Group başı çekti.

Satışa çıkan ve çıkacak olan konut projelerinde pek çok ilçe var. Fakat Anadolu yakasında Kartal, Maltepe ve Pendik’de inşaatlar daha fazla ve hızlı devam ediyor. Pendikte EdoniGarden, Çekmeköy’de Be Life, Maltepe’de Mesa, Pendik’te The Holl gibi projeler çok hızlı bir yükseliş gösteriyorlar. Avrupa yakasında da Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt’da yeni konut projeleri hızla devam ediyor.

Teslim Tarihleri 2020

Bu sene tanıtımı yapılan birçoğunun teslim tarihleri 2020 olarak verildi. Bizim Evler’in Güzelce projesinde daha çok az katlı binalar tercih ediliyor. Kağıthane’de Resim Modern yükselişte. Kağıthane Cendere Vadisinde yapılan Porta Vadi’de fiyatlar ise 900 bin Liradan başlıyor. Üsküdar Çamlıca’da Antwel Life Care Residence yükseliyor. İmga Kurtköy projesinde ise 156 tane ofis, 48 dükkan ve 72 tane konut bulunmakta.

Konutlar Her Bütçeye Uygun

Yeni tanıtımı yapılan projelerde metrekare fiyatı en düşük 2.500 TL olarak belirlenmiş. Vade süreleri ise vade farkı olmadan 60 ay olarak düşünülüyor. Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkan olan Abdulkadir Akkuş, bunun gibi zor zamanlarda konut alma imkanlarının kolay olması gerekir dedi. Bizlerin yatırım iştahının sürerken aynı zamanda konut alıcılarının da iştahlarının canlı olması gerekir. Bizler de bunu uygulamaya çalışıyoruz dedi.

Bu Yükseliş Böyle Devam Etmez

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar maliyetleri yükseltmiştir diyen Süleyman Ekşi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ekşi, dövizlerdeki artışlar geçicidir. Var olan projelerimize devam ediyoruz. Yeni projeler üretmeye çalışıyoruz. Fakat maliyetleri konut alıcılarına yansıtmıyoruz dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here