Konut Kredisi Çekerken Vade Sayısını Doğru Belirleme

Artık ev sahibi olabilmenin en kolay yolu konut kredisi çekmektir. Fakat konut kredisi çekerken bazı hususlara dikkat etmeniz gereklidir.

Konut Kredisi Çekerken Vade Sayısını Doğru Belirleme

Artık ev sahibi olabilmenin en kolay yolu konut kredisi çekmektir. Fakat konut kredisi çekerken bazı hususlara dikkat etmeniz gereklidir. Yıllarca çalışıp çabalayan ve daha önce hiç ev sahibi olmamış insanların öncelikli amaçları kesinlikle ev sahibi olmak ve kira derdinden kurtulmaktır. Ayrıca gayrimenkul almak hem kiracılıktan kurtarır hem de geleceğe yapılan çok önemli bir yatırımdır. Elbette günümüz koşullarında ev satın almak genellikle konut kredisi çekerek olmaktadır.

Her ne kadar son zamanlarda konut kredisi faizleri yüksek olsa da, normal koşullarda konut kredisi çekileceği düşünüldüğünde, oldukça avantajlı olmaktadır. Eğer kredi kullanamıyorsanız, ev almak gerçekten de çok zor olabilmektedir. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi, banka faizlerinin yüksekliği, inşaat masraflarının konut fiyatlarına yansıması gibi durumlar, konut sahibi olmak isteyenleri bir hayli zorlamaktadır. Fakat koşulların normal olduğunu düşünürsek, en kolay yöntem de ebette ki konut kredisi kullanmaktır. Peki ama konut kredisi çekerken vade süresini nasıl ayarlamalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?

Konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenlerin ilk önce kendilerine uygun, zorlanmayacakları ve mağdur olmayacakları bir ödeme planı yaparak vade süresini ona göre ayarlamaları gerekmektedir. Bu nedenle konut sahibi olmak isteyip de kredi çekecek kişinin gelir-gider ayarlamasını iyi yapması gerekir. Aylık gelirini ve giderini hesaplayarak bir ödeme planı oluşturmalı ve ona göre hareket etmelidir. Eğer kiracı ise ödediği kira bedelini baz alarak plan oluşturabilir. Ya da kendisine an uygun ödeme şeklini belirleyerek plan yapmalıdır.

Konut kredilerinin vade süreleri çoğaldıkça, ödenecek olan aylık taksitler de düşer. Ancak, uzayan vade sayısı toplamda ödenecek olan tutara daha fazla yansır. Kısa sürede ödemek isterseniz de, aylık ödemeleriniz çok yüksek olacaktır. Yani her iki koşulda da ödeme planını çok iyi ayarlamanız gerekecektir. Aylık ödemelerinizi yüksek tutarak ödeme yaptığınızda, ödemelerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bazı çalışan kesimlerin belirli dönemlerde aylıklarında artış olabilmektedir. Ya da aylığınıza ek olarak bir geliriniz olabilir. O zaman daha az sıkıntı çekerek ödeme yapabilir, ödeme planını ona göre ayarlayabilirsiniz. Bir de yapmanız gereken bir şey daha var. Bütün bankaları araştırarak konut kredisi çekmelisiniz. Hangi tutara ne kadar faiz alındığı, ne kadar vade seçeneği olduğu, faiz oranlarının hangi oranda olduğunu çok iyi araştırmalısınız. Her bankanın kendine özel kampanyaları, ödeme seçenekleri vardır. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek kredi kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here