Konut Kredisi Alabilmek İçin Neler Gerekiyor? Bankalar Konut Kredilerine Nasıl Bakıyor?

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilk önce tapu olup olmadığına bakıyor. Eğer yeni biten bir konut ise burada da kat mülkiyeti ve kat irtifakına bakılıyor.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Neler Gerekiyor? Bankalar Konut Kredilerine Nasıl Bakıyor?

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilk önce tapu olup olmadığına bakıyor. Eğer yeni biten bir konut ise burada da kat mülkiyeti ve kat irtifakına bakılıyor. Arsa tapusu ise kredi değerlendirmesi yapılırken yapı ruhsatına bakılıyor. Diğer koşullar ise, konut kredisi kullanacakların, herhangi bir yasal kısıtlamasının olup olmadığına, ödemelerinin düzenli olup olmadığına ve ödeme gücüne bakmaktadır. Bankalara kredi borcu veya kredi kartı borcu olup olmadığı da inceledikleri bilgiler arasındadır. Konut kredisi kullanacak kişinin geliriyle ailenin gelir-giderleri incelenir. Kredi alacak kişinin geliri yeterli değilse, çocuklarının ve eşinin gelirleri de ya da kira geliri gibi bir gelirleri varsa onlar da kredi sürecini etkiliyor.

Konut Kredileri Yükselişte

Bankalar konut kredisi faizlerini arttırdılar. Bazı bankalar, 100 bin TL’de 10 yıl vade için 15 bin TL artırımda bulundular. En az olan faiz bile 7 binden az değil. Yani 172 bin TL kredi için 179 bin TL ödeme yapılacak. Konut kredisi faizleri yükseldiği için konut kredisi kullanımı da azalmış durumda. Geçen yıllara oranla faizlerde artış oldu. Bu da alıcıları fazlasıyla etkilediği için konut satışları neredeyse yarı yarıya indi. Gayrimenkul sektöründeki bu düşüşler, kredi faizlerinin yükselişi ve kredi almak isteyen müşterilerin kredi kullanamamasından kaynaklanmaktadır. Bankalar konut kredisi başvurularında yalnızca üç kişiden birine kredi vermektedirler. Bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını % 1’in üzerine çıkarmış durumdalar. Bu da konut almak isteyenleri olumsuz olarak etkilemektedir. Bankalar tüketicilere eskiden olduğu kredi vermemekteler. Kredi verme oranı % 100 iken, bu oran şimdilerde % 65 oranına düşmüştür. Yani her üç tüketiciden biri kredi kullanabiliyor.

Daha önceleri kredi verirken sorun çıkarmadıkları projelere dahi, şimdi kredi vermiyorlar. Konut kredisi veren bankalar, önceden daha uzun vadelerle kredi kullandırırken şimdi 60 aydan fazlasına kredi kullandırmıyorlar. Ayrıca konut sektöründe daire fiyatları çok yüksek ise fazla satış olmuyor. Genellikle 350 ile 400 arası olan dairelere talep daha fazla, burada hareketlilik söz konusu. Çok pahalı olanlar zaten kredi çıkmadığı için ve taksitler çok yüksek olduğu için daha az satılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here