Kentsel Dönüşümün En Çok Etkileyeceği İstanbul Semtleri

İstanbul’un en değerli semtlerinde kentsel dönüşüm projeleri gittikçe yoğunluk kazanıyor. Peki bu kentsel dönüşüm projelerinden en fazla etkilenen semtler hangileri?

Kentsel Dönüşümün En Çok Etkileyeceği İstanbul Semtleri

7 milyondan fazla riskli yapı bulunmaktadır. Bu anlamda kentsel dönüşüm için ülkenin her yerinde çalışmalar devam etmektedir. Kentsel dönüşümün en fazla yaşandığı il ise İstanbul’dur. İstanbul’un bazı semtlerinde yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile gayrimenkul sahipleri yepyeni evlere kavuşacağı gibi, eskisinden daha değerli evlere sahip olacaklar.

Bazı semtlerde 5 sene önce başlayan fakat iflas eden müteahhitler ve yeterli olmayan firmalarla yapılan anlaşmalar nedeniyle çok fazla insan mağdur olmuştur. Birçok müteahhit evleri teslim etti ama birçoğu da iflas nedeni ile inşaatı bitiremedi. Bunun yanı sıra güvenilir ve sağlam firmalarla çalışan mal sahipleri gayet güzel karlar elde ettiler.

Kentsel Dönüşümün Yoğun Olduğu Semtler

Basın Ekspres: Kat karşılığında yapılan paylaşım oranları % 50 – % 50 seviyesindedir. Bazen bu fiyatlar piyasanın durumuna göre arsa sahibine % 45 verilebiliyor. Buradaki yeni evlerin metrekare fiyatları ise 1500 – 2.300 TL arasında değişmektedir.

Gaziosmanpaşa: Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm için ayrılan çok fazla yer var. Burada farklı yöntemler uygulanıyor. İnşaat firmaları ve hak sahipleri arasındaki anlaşmayı, belediye tarafından kurulmuş olan bir şirket tarafından sağlanmaktadır. Paylaşımlar % 50 – %50 oranında yapılmaktadır. Buradaki yeni evlerin metrekare fiyatları ise 2.300 – 3.500 TL arasındadır.

Esenler: Esenlerde kentsel dönüşüm için ayrılan 4 tane mahalle vardır. Buradaki paylaşım oranları ise % 50 – % 50 seviyesindedir. Metrekare satışları ise 2.300 – 2.800 TL arasındadır.

Bomonti: Lüks yapıların yükseldiği bir semt olan Bomonti kentsel dönüşüm çalışmalarının en yoğun şekilde devam ettiği semtlerden birisidir. Kat karşılığında anlaşma yapılmışsa, evlerini boşaltanlara 1000 TL kira yardımı yapılıyor.

Fikirtepe: Kentsel dönüşüm projelerinin en fazla tartışıldığı bir semttir. Kentsel dönüşümle 35bin konut ve 2.500 ticari konut yapılması planlanmaktadır. Hak sahiplerine verilecek yüzde değeri ise %55’tir.

Maltepe: Arsa sahiplerine % 50 oranında hisse, bazı yerlerde ise % 55 oranında hisse verileceği planlanmaktadır. Metrekare fiyatları ise 3.700 – 4.700 TL arasındadır.

Kartal: Arsanın yüz ölçümü, konumu ve yapı şartlarına bağlı olarak hak sahiplerine % 45 – % 50 oranında verildiği görülmektedir. Evlerin birim satış değerleri ise 4 ile 6 bin arasındadır.

Kadıköy: Bağdat caddesine yakın yerlerde arsa sahiplerine % 65 – % 72, bazı yerlerde ise % 70 ile % 72 oranında yüzde verildiği görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here