İnşa Edilmek İçin Bekleyen 7 milyon 500 bin Yapı Var

By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz ile kentsel dönüşüm uzmanı olan Mimar Nihat Şen yaptıkları açıklamada deprem gerçeğinin ve kentsel dönüşüm sürecindeki eksiklikleri dile getirdiler.

İnşa Edilmek İçin Bekleyen 7 milyon 500 bin Yapı Var

By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz ile kentsel dönüşüm uzmanı olan Mimar Nihat Şen yaptıkları açıklamada deprem gerçeğinin ve kentsel dönüşüm sürecindeki eksiklikleri dile getirdiler.

Konut fiyatlarındaki artışlar müteahhitlerden çok mal sahiplerinin işine yaradığını belirten Öz, ev fiyatlarında yaşanan düşüşler için de ‘’aslında bu düşüşler mecburiyet karşısında yapılmıştır. Ancak bu şekilde devam etmeyecek. Fiyatlar ise 2018 içinde dengeyi bulacaktır’’ açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşüm uzmanı ve aynı zamanda mimar olan Nihat Şen Fikirtepe, Esenyurt ve Gaziosmanpaşa gibi semtlerde kentsel dönüşüm süreci hızlı bir şekilde başladığı için arz ve talepte dengesizlik oluştuğunu ve aslında kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm değildir dedi.

Aynı zamanda Jeoloji Mühendisi olan Oktay Öz, deprem gerçeğiyle karşı karşıya olan İstanbul gibi bir şehir varken kentsel dönüşüm projelerinin çok hızlı gerçekleşmesi ve depreme hazır hale getirilmesi gereklidir dedi. Burada da halka, bizlere, belediyelere ve hükümete önemli görevler düşmektedir. Halkın deprem konusunda bilinçlendirilmesi ve yapıların yenilenmesi gereklidir. Yeni yapılan konutlar deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılırsa çok güvenli olmaktadır. Ne de olsa asıl zararı veren depremler değil, kötü yapılan yapılardır.

Mimar Nihat Şen Türkiye’de bakanlık tarafından denetlenebilen kentsel dönüşüm ofislerinin kurulmasının gerektiğini belitti. Bu şeklide insanlar daha kolay ve hızlı bir şekilde bilgi alabilirler. Bu ofislerde inşaat mühendisleri, jeoloji mühendisleri, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri, psikologlar, avukatlar, finansman uzmanları ve maliyet uzmanlarının olması gerektiğini söyledi. Büyük şehirlerde 60 milyon insan yaşamaktadır. Bu sayı 2030’da 71 milyonu bulacağını söyledi.

Oktay Öz, insanların kentsel dönüşüme imza atmaktan korktuklarını söyledi. Bu konuda bakanlıkların bilgilendirme yapması, sorumluluk alması ve projelerin arkasında durmaları gerektiğini belirtti. Bu konuda yaşanan bürokratik engeller ortadan kaldırılmalıdır. Vatandaşların güvenlerini kazanmaları gerekir. İnsanların kentsel dönüşümden beklentileri çok yüksektir. Bu konuda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidirler. Kardan çok güvenli binalara önem vermeleri gerekir. Büyük bir rekabet var ve bu ortamda nitelikli olan projelerin hakları yenmemeli.

Nihat Şen, kentsel dönüşümlerin Ankara merkezli değil, bölgelere ayrılarak uygulanması gereklidir. Kurulan birimlere yetki verilmelidir. Ayrıca bürokratik engellerin kaldırılması ile kentsel dönüşüm daha da hız kazanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here