Öncelikle hisseli tarla nedir, devri nasıl yapılır, hisseli olan tarlalar hissedarların hepsi ile satılı mı? Gibi sorulara cevap vereceğiz.

Hisseli Olan Bir Tarlanın Hissesinin Devri Olur mu?

İlk önce hisseli tarla nedir? Ona bakalım. Eğer bir arsanın birden fazla maliki varsa buna hisseli tarla denir. Hisseli tarlaların hisse payları farklı ya da eşit olabilmektedir. Hisseli olan tarlalarda hisse sahibi olan kişi tek başına kendisine ait hissesini satabilir. Ayrıca hisse sahipleri isterlerse beraber de hisselerini satabilirler. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu da hisse payını satmak isteyen kişi, ilk önce satış hakkını hisse sahiplerine sunması gereklidir. Bu da resmi olarak yapılması gereken bir işlemdir. Eğer bu teklif yapılmazsa öteki hisse sahiplerin satışa itiraz etme hakları vardır.

Peki Hisse Devri Yapılabilir Mi?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan son düzenlemeye göre, hisseli olan tarlalarda hisse miktarları tarla vasfında olan arazilerde 20 bin metrekarenin, dikili olan tarlalarda 5 bin metrekarenin, örtülü alanlarda ise 3 bin metrekarenin altında olmaması gerekir. Bu metrekarelerin altındaki tarlalarda hisse satışı ve devri yapılamaz. Fakat burada hisse sahipleri hep beraber satış işlemlerini bir tek kişiye ya da kuruma gerçekleştirebilir.

Hisseli Arsa Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örnek verecek olursak; 100 bin metrekare olan bir tarla var. Sizinle beraber 3 hissedarsınız. Sizin payınıza düşen hisse ise 40 bin metrekare. Satmak istediğiniz sizin için bir sıkıntı yok. Fakat alıcı için sıkıntılı olabilir. Bu durumda öteki ortakların şufa hakları vardır. Şufa hakkı ise yalnızca öteki 2 ortaktan birinin alması ile ortadan kalkar. Alıcı olan kişi bütün kanuni işlemleri yapsa bile hissedarlardan birisinin 3 ay içinde dava açması durumunda tarlayı sizden alabilirler. Eğer hisseli bir tarla alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Bu durumda kalırsanız, yasal işlerle gereksiz yere uğraşıp, bu arada da tarlanız elden gidebilir. Fakat rayiç bedeli üzerinden paranızı size geri ödemek koşulu ile sizdeki hisseyi alabilirler.

Eğer çok mecbur değilseniz kesinlikle hisseli bir ev, tarla veya arsa almayınız. İleri ki dönemlerde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda kaldığınızda dava süresi uzun ve zorlu olacağından hem sizin hem de karşı tarafın işi zorlaşacaktır. Ayrıca taşınmazın satış işlemi de zor olur. Bu yüzden herhangi bir gayrimenkul alırken hisseli olup olmadığını çok iyi araştırmanız gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here