Gayrimenkulde Senetli Satış Dönemi Başladı

Konut kredisindeki faizlerin yükselmesi hatta 8,5 yılda en yüksek orana gelmesi haliyle inşaat sektörünü senetli satışa yöneltmiş durumda.

Gayrimenkulde Senetli Satıl Dönemi Başladı

Bazı şirketler piyasanın canlanabilmesi için peşin fiyatına 60 ay vadeli konut satışlarına başladılar. Konut kredisi faizleri aylık % 1,23 oranıyla son 8,5 yılda zirve yapması sebebiyle bazı inşaat şirketleri hem 60 ay vadeli hem de faizsiz olarak senetli konut satışı yapmaya başladılar.

BTSO yani Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜYAP önderliğinde yapılan fuara 195 inşaat firması katıldı. Yapılan bu fuarda en dikkat çeken konu ise inşaat firmalarının yapmış olduğu kampanyaydı. Bu kampanyanın içeriği ise 60 ay vadeli ve faizsiz senetli konut satışı kampanyası idi. Sektörde bulunan çoğu firma, kredi faizlerinin yükselmesine bağlı olarak alım gücünün düşmesi ile bu şekilde bir kampanya başlatarak sektöre hareketlilik kazandırma çabasında olduklarını belirttiler.

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı olan Erdal Çelebi AA muhabirine bununla ilgili olarak açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada: ‘’ üretici insanlar kendilerine pazar sahası bulmakla yükümlüdürler. Konut kredilerindeki faizlerin yüksekliği sektörü sıkıntıya sokmuştur. Fakat bu durumlara karşı tedbir alacak kişiler bu sektörde olan dinamiklerdir. Ev sahibi olmak isteyenleri nasıl yaparız da ev sahibi yaparız diye çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bu çözümlerden birisi de senetle satıştır.’’

İZEKO ( İzmir Emlak Komisyoncuları Odası) Başkanı Mesut Güleroğlu yine aynı konuya değinerek açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada: ‘’ banka faizleri yükseldi ve firmalar alıcıların garantilerini gördükleri anda senetli satış kampanyasına yönelmekteler. Burada amaç ise piyasayı canlandırmaktır. Bu tür kampanyalar piyasayı olumlu şekilde etkileyecektir.

Bursa’da bulunan bir inşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Celal Demir de kredilerin yüksek olduğuna değinerek açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamaya göre ‘’ şu sıralar senetli satışlara ilgi büyük. Hem gereksiz masraflar hem de bürokratik masraflar kalktığından dolayı alıcılar bu uygulamaya olumlu yaklaşıyorlar. Böylece insanlar daha ekonomik olarak konut alacaklar.’’ Açıklamasında bulundu.

Realty World Elfi Emlak Danışmanı olan Özkan Aydemir ise yaptığı açıklamada “ bazı inşaat şirketleri bu şekilde yapılan satışlarda % 25 veya %30 oranında nakit alarak gerisini ise senetli satış yapmaktadır. Bu şekilde hem piyasa canlanacak hem de alıcılar ev sahibi olabileceklerdir.’’ Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here