Gayrimenkul Alırken Öncelikleriniz Nelerdir?

İnsanların ev alırken öncelikleri, önceki yıllara göre çok fazla değişiklik göstermektedir. Yalnızca satın almış olmak için alınan evler, artık yaşanacak evler olarak görülmeye başlandı.

Gayrimenkul Alırken Öncelikleriniz Nelerdir?

İnsanların önceliklerinin değişmesi ve inşaat sektörünün gelişmesiyle paralel olarak konut satışlarında da artışlar yaşanmaktadır. Gayrimenkul sektörünün gelişmesi, inşaat firmalarının çokluğu, bunların rekabetleri, konutlarda aranan kriterlerin değişmesi gibi faktörler, önceliklerin değişmesine neden olmuştur. İnsanlar konut satın alırken daha çok, sosyal alanların varlığına, nasıl olduklarına, özellikle çocuklu aileler çocuklarını vakit geçirebilecekleri alanların olmasına çok dikkat ediyorlar. Güvenli bir ortamın olması, yeşilliklerin olması, depreme dayanıklı olması, inşaatta kullanılan malzemelerin kaliteli olması, spor alanlarının olması gibi özellikler alıcıların aradıkları kriterler arasındadır.

Ayrıca alıcıların kendilerine göre ayarladıkları tarihler vardır. Bu nedenle alacakları evin istedikleri tarihte bitip bitmemesi çok önemlidir. Aylarca yapılan araştırmalar sonucunda nihayet ev almaya karar veren alıcı, evinin verilen teslim tarihinde bitmesini istemektedir. Teslim tarihi geçen evlerde birçok sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden alıcılar için teslim tarihlerinin kesin olması önemlidir.

Komşuluk ilişkilerinin tamamen bittiği bu zamanda insanlar, artık daha iyi komşuluk yapabilecekleri yerler aramaya başladı. Komşularla sosyalleşebileceği alanların olması, iletişim kurabilecekleri ortamların olması oldukça önem kazanmış durumda.

Yıllarca daracık ve küçücük ve basık tavanlı evler yapıldı. Tamamen insan psikolojisini bozmaya yönelik tasarımlar. Fakat son yıllarda aradıkları evlerin tavanlarının yüksek olmasına, güzel ışık almasına ve ferah olmasına dikkat ediyorlar. Ayrıca kullanılan malzemelerin kalitesine, evin kullanışlı olmasına, ısı yalıtımının olup olmamasına, deprem yönetmeliğine uyulup uyulmadığına, bina için gerekli olan belgelerin alınmış olmasına, firmaların güvenirliği gibi konularda oldukça bilinçli araştırmalar yapılmaktadır. Eğer maket evlerden satın alınıyorsa, mutlaka gerçek yerini ve kullanılan işçiliği görmekte fayda var. Sadece maketine bakılarak seçim yapılmamalıdır. Çevresine, ulaşım imkanlarına, okullara olan mesafeye, alt yapımın tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Artık örnek dairelere bakılarak seçimler yapılmıyor. Ev çok güzel olabilir ama çevresel faktörler iyi olmayabiliyor. Bu yüzden ev satın alacaklar, yeşil alanların varlığını, cephesinin konumu, binanın sağlamlığı gibi konulara da dikkat etmelidirler. Anne ve babaların öncelikleri çocukları olduğundan, çocuklarının site içerisinde kolayca arkadaşlık kurabileceği, koşup oynayabileceği, spor yapabileceği, güvenli bir ortamda yetişmeleri, gelişimlerini tamamlayabileceği yerlerin varlığı öncelikleri arasındadır. Yani sonuç olarak ev satın alanlar, eskiden olduğu gibi yaklaşmıyorlar. Beklentiler yüksek, ne aradıklarını bilen, araştırma yapan, bilinçli tüketiciler olarak hareket eden insanlardır. Bu da inşaat sektörünün, beklentileri karşılamak adına daha başarılı işler ortaya koymasına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here