Evinizi Teslim Edene Kadar İade Etme Hakkınız Var

88

Evinizi Teslim Edene Kadar İade Etme Hakkınız Var

Bir satış ofisine ev almak için girdiğinizde, ödeme seçenekleri ve fiyat haricinde de sormanız gereken sorular olmalıdır. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır.

Evinizi Teslim Edene Kadar İade Etme Hakkınız Var

Bir satış ofisine ev almak için girdiğinizde, ödeme seçenekleri ve fiyat haricinde de sormanız gereken sorular olmalıdır. Türkiye’de hemen hemen her meslek grubu için düzenlenen mesleki yeterlilik kriteri aranırken, maalesef müteahhitler için böyle durum söz konusu değildir. Böyle olunca da arsa sahipleri karlı olarak gördükleri inşaat sektörüne girmektedir. Mali yeterlilik ve teknik yeterlilik koşulu aranmadığı için de birçok olumsuzluk yaşanabiliyor. Paralar toplandığı halde başlanamayan inşaatlar, kötü malzemelerle yapılan evler, yarım kalmış projeler gibi pek çok kötü sonuçlanan projeler olmaktadır.

Gayrimenkul Alacakların Hakları

Yeni Tüketici Yasasına göre, ruhsatı olmayan projelerin satışları yasaklandı. Kapora vererek yer ayırtma işine sakın girmeyin. Eğer taşınmaz inşaat esnasında ise müteahhitten ön bilgilendirme formunu istemeyi unutmayın. Bu formda yer alacak bilgiler, müteahhit ile ilgili bilgiler, daireye ait brüt metrekare bilgileri, dairenin taksitsiz ya da taksitli fiyatı, taksitli ise masraf ve faizlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Genellikle satışlar sözlü bilgilerle yapılmaktadır. Mesela 100 metrekare olarak anlaştığınız ev 60 metrekare çıkabilir.

Alacağınız gayrimenkul inşaat halindeyse ve yalnızca bilgilendirme formuna dayanarak alıyorsanız, müteahhidin elinde tapu yoksa, evinizi noter huzurunda satış vaadi sözleşmesi ile almanız gerekir. Kesinlikle elden ödeme yapmayın.

Hangi daireye ve hangi katta olduğuna kat irtifakı ile bakılır. Eğer kat irtifakı yoksa proje için hisse tapusu verilmelidir. Maket evlere bakarak konut alıyorsanız, güvenli bir firma olup olmadığına önem vermelisiniz. Daha önceki projelerine bakmalısınız.

Gayrimenkul alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de inşaatın mevzuata uygun olarak yapılmış olması ve sağlamlığıdır. Müteahhitten zemin etüt raporuna ait bir kopya istemelisiniz. Ayrıca inşaatın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı yapı denetim raporu ile belgelenebilir olması gerekir. Bu belgeyi mutlaka sormalısınız.

Satış vaadi akdinde ön bilgilendirme formundaki bilgiler birebir aynı olmalı ve ek olarak 14 gün içinde de masrafsız olarak cayma hakkınızın olduğunun belirtilmesi gereklidir. Çünkü bir tüketici olarak 14 gün içinde gerekçe dahi göstermenize gerek duymadan cayma hakkınız vardır. Müteahhit böyle bir şeyi kabul etmese bile 180 gün içinde paranızı geri alma hakkınız var. Teslim tarihi gününe kadar ki süre içinde cezai şart olarak belirlenen bedeli ödemesi halinde sözleşmeden cayma hakkı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here