Ev Satın Alırken Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mı?

Genellikle ev satın almak isteyen kişiler kiracılar olmaktadır. Ayrıca yatırım amaçlı ev almak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Ev Satın Alırken Konut Kredisi Çekmek Mantıklı Mı?

İnsanlar ev satın alırken birçok yönteme başvuruyorlar. Günümüzde seçenekler oldukça fazla. Kişinin maddiyatı, şimdiye kadar yapmış olduğu birikim, bir şeyleri satarak ya da ipotek göstererek ya da peşin almak gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Fakat herkesin satabileceği bir gayrimenkulü, ekstra bir geliri yoksa ev satın almak için en fazla tercih edilen yöntem bankalardan konut kredisi kullanarak ev almaktır. Burada ev satın almak isteyen kişinin, kendi koşullarını iyi analiz edebilmesi gerekmektedir. Çoğu kişi kirada oturmak yerine, üzerine biraz daha koyarak ev satın almaya yöneliyor. Peki hangisi daha mantıklı?  Seçimlerin çok iyi değerlendirilmesi, maddi olarak zorlanıp zorlanmayacaklarını etüt etmeleri ve en önemlisi kredi faizlerinin iyi araştırılması gerekir. Hangi bankanın ne kadar faiz aldığı, vade süreleri, masraflar gibi detayların araştırılmasında fayda var.

Konut sahibi olmak isteyenler en çok konut kredilerinin seviyelerini merak etmektedirler. Çünkü fazlaca tercih edilen bir yöntemdir. Eğer birikim yapılamıyorsa, kendisini borçlandırmak bazen mantıklı olabiliyor. Burada gelir ve giderleri hesaplayarak ve fazla zorlanmayacak şekilde karar verilmesi gerekir. Konut kredisi çekileceği zaman, ne kadar kira ödediğiniz, bu paranın üzerine ek yapıp yapamayacağınız, nasıl bir daire istediğiniz çok önemlidir. Sizi aşan bir yükün altına girmek oldukça zorlayabilir. Ayrıca çekeceğiniz kredinin vadesi çok önemlidir. Konut kredileri oldukça yüksek seviyelerde olduğundan, vade uzadıkça ödeyeceğiniz miktar daha da çoğalacağından biraz riskli bir seçim olabilir. Neredeyse ödeyeceğiniz faiz tutarıyla olduğundan daha fazla para ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden pek çok kişi ev alma hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Bu da inşaat sektörünün yavaşlamasına neden olmuştur.

Konut Kredisi Alarak Yatırım Yapmak Avantajlı Mı?

Ev satın alırken kredi çekmek zorunda olanların bakması gereken önemli konu, yatırım yapmak için ev satın almanın avantajlı olup olmadığıdır. Zaten bir evi varsa ve yatırım amaçlı ev alınacaksa akla gelen ilk seçenek konut kredisi olmaktadır. Aslında faizler bu kadar yüksek olmasa, alınan ev kiraya verildiğinde ev kendi borcunu kendisi ödemektedir. Fakat bu koşullarda yatırım amaçlı ev alırken kredi kullanmak biraz risklidir. Çünkü kiraya verdiğinizde alacağınız tutar taksitleri karşılamayabilir ve üzerine para koymanız gerekebilir. Bu da bir seçenek fakat faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda yatırım amaçlı ev alırken kredi çekmek fazla akıllıca olmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here