Ev Alırken Asansörleri İncelemeyi Unutmayın

Teknolojinin gelişmesi ile beraber şehirleşme projelerinde de büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle arazilerin ve arsaların azalmasıyla beraber binalar daha çok uzun olarak yapılmaktadır.

Ev Alırken Asansörleri İncelemeyi Unutmayın

Kentsel dönüşüm projeleri olsun, tek yapılan binalar olsun genellikle inşaatlar uzun olarak yapılmaktadır. Bunda teknolojinin gelişmesinin etkisi de vardır. Binaların yüksekliği artınca ister istemez asansörler devreye girmektedir. Tabi ki bir de bu asansörlerin güvenirliliği. Yüksek bir binadan ev alıyorsanız, deprem ve yangın durumlarında mutlaka yangın merdiveninin olması ve itfaiye asansörünün olması gereklidir. Böylece olası bir tehlikede anında müdahale edilebilmektedir. Ayrıca can kayıplarının azalması veya olmaması için bu güvenlik önleminin alınması şarttır.

Kentleşmenin getirdiği durumlardan birisi de yüksek binaların çoğalmasıdır. Binalar yükselmesi, insanların yüksek binaları tercih etmesi, beğenilmesi gibi durumlar bu binaların çoğalmasında etkendir. Gayrimenkul alırken göz önünde bulundurulması gerekenlerden birisi de hatta en önemlisi, güvenliktir. Yani bir konut satın alırken güvenlik önceliğiniz olmalıdır.

Herhangi bir doğal afetin nasıl ve ne şekilde ortaya çıkacağını kimse bilemez. Bu yüzden bazı tedbirler alınarak, korunmanız mümkün. Afetlerden en az hasarı almak ya da hiç hasar almamak için ilk anda yapılan müdahale oldukça önemlidir. Bu yüzden de asansörlerin varlığı, sağlamlığı ve güvenirliği oldukça önemlidir.

 İtfaiyeci Asansörüne Dikkat Edin

2004 yılında AB ile beraber Türkiye’de de yayınlanan ve 2006’da TSE tarafından Türkçeye de çevrilen, asansörlerle ilgili standartlar belirtilmiştir. Buna göre;

Yangın sonrasında itfaiyecilerin çabuk şekilde üst katlara çıkabilmesi, mal ve can kaybının en az seviyeye düşürülmesi adına oldukça önemi olan itfaiye asansörü, yönergede acil durum asansörü olarak geçer.

Gayrimenkul satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, asansörün sıcağa dayanıklı malzemeden yapılmış olması gerekir.

İtfaiye asansörünün hangi şartlarda gerekli olacağı ve zorunlu olduğu 19 Aralık 2007’de resmi gazetede yayınlanmıştır.

Bir binanın yüksekliğinin 51.50 metrenin üzerinde olması halinde 19 Aralık 2007 yılından itibaren bahsi geçen binanın en azından bir tane itfaiyeci asansörü olması gereklidir.

İtfaiyeci asansöründe varsa makine mekanının yangından korunuyor olması, besleme kablolarının yangına dayanıklı malzemeden yapılmış olması, katların kapı önlerindeki bölgelerin yangından korunaklı alanlara açılması gereklidir.

Elektrik tesisatlarının belli bir dereceye kadar suya karşı korunması ve kat kapılarının yangına karşı dayanıklı olması gereklidir. İtfaiyeci kabinde mahsur kalırsa, gerekli provizyonların olması gerekir.

Asansörün hareketini sağlayan kumandanın standart kumanda sistemine uyum sağlaması gereklidir. Böylece itfaiyeci istediği zaman kaçarak müdahale edebilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here