Ev alanların yarısından fazlasının evi zaten var. Fakat daha iyi bir ve taşınma isteği, büyük ev alma isteği, daha iyi çevrede oturma isteği gibi nedenlerle insanlar, yeni bir ev alma ya da değiştirme ihtiyacı içindeler.

Ev Alanların Yarısından Fazlası Zaten Evi Olan İnsanlar

Yeni bir konut alma isteği içinde olanların birçoğunun evleri zaten var. Kimi daha iyi bir eve geçmek isterken, kimisi de yatırım amaçlı konut sahibi olmak istemektedir. Yani eski evini kiraya vererek ya da satarak yeni ev alma oranı çok yüksek. Genellikle yatırım amaçlı alınan evlerin sayısı da oldukça yüksek. Özellikle de markalı yerlerde oturma isteği, normal şartlarda ödeyeceklerinin üzerinde dahi olsa böyle yerlerde oturmak için fazla para ödemekten çekinmiyorlar. Alınan evlerde aranan kriterler arasında en çok yatak odalarının büyüklüğü. İkinci sırada banyo ve üçüncü sırada ise mutfak yer almaktadır. Daha önceki yıllarda marka olan konutlara bu kadar para ödenmezken, şimdilerde daha iyi ve markalı yerlerde oturma adına fazlasını ödemeyi kabul etmektedir. Yapılan kapsamlı araştırmaların sonucunda gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin beklentilerinin neler olduğu, nelere dikkat ettikleri, hangi amaçla aldıkları araştırılmış.

Konut Alıcılarının Beklentileri

İlk başta aradıkları özellikler çevre dostu ve doğa dostu evler oluyor. Gayrimenkul sektörü en güvenilir yatırım aracı olarak görülüyor. Depreme dayanıklı binalar aranılan kriterler arasında. Şimdiye kadar kabul gören bütün kavramlar yer değiştirmiş durumda. Artık aranılan şeyler daha farklı. Önceleri ‘’evim olsun da, nasıl olursa olsun’’ anlayışı tamamen ortadan kalktı. Artık konforlu, depreme dayanıklı, çevresel faktörler çok fazla araştırılıyor. Konut alıcılarının en potansiyel müşterileri arasında 35 ve üstü erkekler yer almaktadır. Ayrıca yapılan araştırmaya göre ev almak isteyenlerin % 65’i ev sahibi. Bu şekilde alınan evler çoğunlukla yatırım amaçlı alınan evlerdir. Site dışı ev alanların oranı % 91, sitede ev almak isteyenlerin oranı ise 3’te 2 oranında. Konut alma planı yapanların % 83’ü apartmanda bir daire, % 8,6 oranı rezidans, % 7,8 ‘i ise müstakil ya da villa satın almak istiyor. Gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin % 42 oranında olanlar markalı, % 58 oranında olanlar ise markasız evleri tercih etmektedirler. Alıcıların % 70’i oturmak için ev alırken, 3’te 1’i daha iyi yerde oturmak için ev satın almaktadır. Alıcıların beklentileri arasında güvenli, özgür ve rahat bir ortam, samimiyet, komşuluk ilişkileri ve yeşil alanlardır. Yani alıcıların beklentileri geçen yıllara oranla daha fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here