Emlakçılara Karşı Rekabet İçin Hemen Önlem Alınmalı

Ülkemizin emlak sektöründe tanınmış markalarından olan, Altın Emlak yaptığı girişimlerle isminden söz ettirmektedir. Şirketin Genel Müdürü olan Mustafa Hakan Özelmacıklı, birçok sorular için, özellikle inşaat gruplarının emlakçılık alanındaki girişimleri hakkında bir takım değerlendirmelerde bulundu.

Emlakçılara Karşı Rekabet İçin Çözümleri Ve İvedi Önlemler Alınmalı

Son senelerde oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşan toplu yapılarda kiralama ve 2’inci el satış işlemlerinde site yönetimleri ve bazı inşaat firmaları büyük rol oynamaya başladı. Bu konu hakkında bir takım açıklamalar yapan Mustafa Hakan Özelmacıklı, “ Tek yetkili kiralama ve acente ofisi olarak girişimlerde bulunan bu işletmeler şimdi ise emlakçılık alanında da hizmet veriyor. Emlak acenteleri yer göstermek için sadece birkaç saat verilmesinden ve yetki belgelerinin noterden onaylı olmasına kadar daha birçok farklı zorluklar ile karşılaşmaktalar. Ciddi olan kiracı ve alıcı gerektiği yerde iletişim amaçlı bilgilerini isteyenler bile bulunmaktadır.

Günümüzde Ticaret Engellenmeye Çalışılıyor

Özelmacıklı, “ içinde bulunduğumuz ortamda inşaat sektöründe hizmet veren firmaların, söz konusu olan gayrimenkullerin kiralamalarının ve satışlarının kendileri üzerlerinden yapılmasını zorunlu olarak göstermekteler. Firmalarına kayıtlı olan stokları kontrollü olarak pazarlamak adına bu işlemleri site yönetimi ile beraber yürütmekteler.

Uygulamalar Tamamen Keyfi Yapılmakta

Bazı yönetimlerin yetkiyi vermek adına ihale dahi yaptıkları bilinmektedir. Yönetim kurulları tarafından alınan kararların çoğu yasal değildir. Alıcı veya satıcı müşterilerin karar alma özgürlüğü ellerinden alınmaktadır. Bu durum rekabet kurallarına ve site yönetimlerinin dayanağı 634 sayılı mülkiyeti yasası ile tapuda kayıtlı yönetim planlarına uygun olmamaktadır.

Gelir vergisi yasasına göre site yönetimleri diğer işletmelerden sayılmakta, aidat, bunlarla ilgili gecikme tazminatı, faiz vb. gelirleri dışında ortak yerlerin kiraya verilmesi haricinde ticaret yaparak gelir elde edemeyecekleri, kurumlar vergisi ödemedikleri, KDV’den muaf oldukları da oldukça açıktır. Bunun yanı sıra site yönetimleri elde ettikleri az ya da çok gelirleri kiralama olarak kabul etseler dahi, mülkiyet yasasına göre yetkiyi yönetim planlarında yazmadıkları sürece kat sahiplerinin onayı ile alabilirler.

Emlak ve gayrimenkul acentelerinin faaliyetler ile bir sözleşme veya ücrete dayalı yapılan yöneticilik hizmetlerinin farklı olduğunu söyleyen Altın Emlak genel müdürü Özelmacıklı, “634 sayılı kat mülkiyeti yasasında bu konuyla ilgili özel hüküm bulunmadığını aktarmıştır. Bu uygulamalar neticesinde sektörde faaliyette olan emlak ve inşaat firmaları ticaretten mene dönüşmekteler. Yapılan bu haksız rekabetin ivedi olarak hemen durdurulması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here