Bir gayrimenkul satın alırken ya da satarken emlakçıya mutlaka ihtiyaç duyulur. Yani emlakçı seçimi oldukça önemlidir. Özellikle de işinde uzman biri ile çalışmak sizin için karlı olabilir.

Emlakçı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gayrimenkul satın alırken ya da satarken emlakçıya mutlaka ihtiyaç duyulur. Yani emlakçı seçimi oldukça önemlidir. Özellikle de işinde uzman biri ile çalışmak sizin için karlı olabilir. Yatırım yaparken seçimlerinizin karlı olması ve doğru olması için deneyimli ve alanında uzman biriyle çalışmak gerekir. Bir emlak danışmanı ile çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bir gayrimenkulünüz varsa ve bu gayrimenkul bulunduğunuz yerde değilse, satış işlemleriyle uğraşmak zor olabilir. Ya da herhangi bir sağlık sorunu varsa veya çok yaşlı iseniz yine sizin için zor olabilir. Bu durumda bir vekaletle bütün gayrimenkul işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, emlakçınızın güvenilir biri olmasıdır. Vekalet işlemlerini ise avukat ve noter huzurunda yasalara uygun şekilde olması gerekir.

Emlak Danışmanı Tecrübeli ve Eğitimli Olmalıdır

Herkes konutunun, arsasının veya arazisinin hemen ve tam olarak değerinde satılmasından yanadır. Bu yüzden internet ortamı her zaman yeterli gelmeyebilir. Emlak danışmanının portföyü ne kadar genişse satışı da o kadar hızlı olacaktır. Yani emlak danışmanı ile çalışırken portföyüne bakmanız gereklidir. Bunu ise internette ya da çevrenizde yapacağınız araştırma ile öğrenebilirsiniz. Mesela ilan sayıları, satış sayısı yol gösterici olabilir. Eğitimli ve tecrübeli bir emlak danışmanı, gayrimenkulün hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl satılacağını ve piyasaların durumunu iyi tahlil edebilmelidir. Hatta eğitim durumunu açıkça sormalısınız. Zaten kendine güveni olan ve tecrübeli emlakçılar bu tür sorulardan kaçmazlar.

Pazarlama Taktikleri

Her emlak danışmanının pazarlama performansı farklı işler. Bazı emlakçılar, elindeki herhangi bir gayrimenkulü çok hızlı satarken, bazı emlakçılar ise sürecin çok yavaş işlemesine neden olabilir. Burada önemli olan emlak danışmanının pazarlama taktiğidir. Emlak danışmanlarının işlerini etkili bir dil ile yapması çok önemlidir. Fakat maalesef bu özellik her emlakçıda bulunmamaktadır. Bir emlak danışmanı ile çalışacaksanız, daha önceden o emlakçı ile çalışmış birinden nasıl çalıştığını ve pazarlama teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Emlak danışmanları genellikle müşteri potansiyelini artırmak için hassas davranırlar. Sizin de bilgi almak için sorular sormanız gayet doğaldır.

Bir gayrimenkul satarken en önemli nokta gayrimenkulün bulunduğu bölgedir. Yani yol kenarında ise, toplu taşımalara yakın ise diğer konutlara ya da iş yerlerine göre daha avantajlıdır. Ayrıca fiyatı da aynı olmayacaktır. Emlakçınızla çalışırken yani alış ve satış işlemlerinizde gayrimenkulün bulunduğu konuma dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here