Devremülk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Devremülk nedir? Devremülk satın alırken nelere dikkat edilmeli? Gibi soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekir.

Devremülk Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle devremülk nedir ona bakalım. Devremülk, genel anlamda bir konutun yılın herhangi bir dönemi için mülkiyet hakkının alınmasıdır. Devremülk satın alırken önem verilmesi gereken öncelikli konu, alacak kişinin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemesi gerekir. Bunu liste yaparak gerçekleştirebilir. Neye ihtiyacı olup olmadığını belirlediği zaman devremülk bulması ve alması daha kolay olacaktır. Elbette maddi durumu belirleyici bir faktördür. Almaya karar vermeden önce başka seçenekleri değerlendirmelisiniz. İlk gördüğünüzü almamalısınız. En azından aralarındaki eksi ve artıları görebilirsiniz. Sadece bir tane devremülk bakarak karar vermek hem zor hem de yanlıştır. Sonradan pişman olmamak için iyice araştırma yapmalısınız.

Almayı düşündüğünüz devremülkün fiyat aralıkları, sosyal imkanları, bulunduğu yerin konumu gibi özelliklerini kesinlikle araştırmalısınız. Ayrıca geleceğe yönelik düşünüldüğünde, gelişime açık bir bölgede olması, arazi düzenlemeleri yatırım açısından değerli olmasına dikkat edilmelidir. Aldıktan sonra bir sorun yaşamak istemiyorsanız, resmi olarak çok iyi araştırmalısınız. Araştırmayı kendiniz yaparsanız daha iyi olur. Ancak yapamıyorsanız güvendiğiniz bir emlakçı ile çalışabilirsiniz. Devremülk almaya karar verdiğinizde araştırma yapılırken konutun tapusunu ve adresini edinmelisiniz. Kat mülkiyetli veya kat irtifaklı devremülk olması sizin için avantajlıdır. İskan belgesinin olmasına dikkat ediniz.

Yasal Sınırlama

Devremülk satın alırken nelere dikkat edilmeli? Başlıklı yazımıza devam ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yasal sınırlamanın olup olmadığıdır. Tapu sicil müdürlüğüne gidilerek doğru bilgi almalısınız. Mülkte herhangi bir ipotek var mı, yakım kararı var mı, eski eser mi, intifa hakkı gibi konuların araştırılması gerekir. Araştırmasını yaptığınız yer ile tapuda kayıtlı yerin aynı yer olduğundan emin olun. Belediyeye giderek öğrenmeniz mümkün. Aynı şekilde ruhsatın da araştırılması gerekir. İskan ve imar durumunu öğrenebilirsiniz. Yapı denetim ve deprem yönetmeliğine uygunluğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Devremülk araştırması yaparken, tapusu verilen bağımsız bölümle, size söylenen bağımsız yerlerin aynı olmasına dikkat edin. Mülkle ilgili arşiv dosyasını inceleyin.

Devremülk Satın Alırken Banka Kredisine Dikkat Edin

Kredi başvurusu yaptıysanız, çok iyi incelemeniz gereklidir. Çok iyi okuyun ve anlamadığınız yerleri sorun. Kredinin miktarını, süresini, ödeme şartlarını, dosya masraflarını ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz. Ekspertizin değerlendirmesinin kopyasını alın ve ekspertizin lisanslı olup olmadığından mutlaka emin olun. Lisansı olmayan bir ekspertiz ile çalışmak size sorun yaratabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here