Arsa Ve Konut Satışlarındaki Durgunluğun Nedenleri

Birçok uzman tarafından ele alınan, konut satışlarındaki durgunluk ve son zamanlarda gayrimenkul satışlarındaki yaşanan düşüşler hakkında açıklamalar, sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı emlak ve piyasa uzmanlarının öngörüleri şu şekildedir.

Arsa Ve Konut Satışlarındaki Durgunluğun Nedenleri

Bu konu hakkında, bazı uzmanların konut düşüşlerinin başlıca nedenlerini şöyle sıralamaktalar. Öncelikle yüksek faiz oranları, yapılardaki stok fazlalığı, fiyatlarda düşüş garantisi ile yatırımlardaki karamsarlık diye sıralanabilir. Bu nedenler durgunluğun nedenleri olarak söylenebilir.

Konut satışlarındaki yavaşlama, yalnızca büyük şehirlerde değil ülkenin hemen hemen her yerinde olan bir durumdur. Geçmiş yıllara oranla ciddi bir düşüş söz konusudur. Fakat bazı yerlerde bu düşüş fazla değildir. Bu şehirden birisi de İzmir. İzmir’deki hareketliliğin nedeni ise Ege kıyılarına ve İzmir’e yapılan göçlerdir.

Bu Durgunluğun Yaşanmasında Bazı Etkenler Olarak Şunlar Görülmektedir.

  • Faizlerdeki Hızlı Yükselişler

Konut almak isteyen alıcılar için en makul faiz oranı yüzde 0.99 ve altı olan faizlerdir. Bunun üstündeki faizler alıcıları çok zorlayacaktır. Konut kredisi faizlerinin 0.99’un altına düşmesi gayrimenkul sektörünü hareketlendirecektir. Ayrıca bu etki sadece gayrimenkule değil genel anlamda ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Böylece iyimser bir bakış açısı yakalanabilir. Karamsarlığın ortadan kalkması için bazı adımların atılması gerekir.

  • Fiyatlarda Düşme Beklentisi ve Stok Arz Fazlalığı

Konut piyasasındaki hareketlilik yıllardır hızlı bir şekilde devam etmekteydi. Piyasalar durgun iken buna karşın konut yapımı devam etti. Satılmayan konutlar çoğaldı. Böylece müteahhit ve yatırımcı için bir baskı yarattı. Ve üreticiler fiyatları arttırmamaya çalışırken, bazen de düşürmeye başladılar. Fiyatların artmak yerine düşüşe geçmesi tüketici açısından doğru zaman olmadığını düşündürdü. Fiyatların daha da düşeceğini düşünmesi ile biraz daha beklemeye karar verdiler. Bu da sürecin daha da ağırlaşmasına neden oldu. Yatırım ortamında var olan karamsarlık bir türlü kalkmadı. Ekonomide olan yapısal sorunlar ve bunların çözümü için istek gösterilmemesi, siyasette olan dalgalanmalar, darbe girişimi, döviz kurlarının sürekli grafik değişimi, ülkede daha da karamsar bir ortam oluşmasına neden olmaktadır. Ekonomi de bundan oldukça fazla etkilenmektedir. Bu karamsarlık bulaşıcı bir hastalık gibi herkese bulaşmıştır. Ekonomide hedeflenen iyileşme süreci sürekli olarak ileriye ertelenmiştir. Seçimle beraber bir aydınlanma beklentisi oluşmuştu. Ancak beklenen olmadı. Şimdi ise gözler 2019 seçimlerinde. Bu da hem ekonomiyi, hem insanları hem de emlak sektörünü fazlasıyla etkilemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here