Arazi Toplulaştırmalarında Artık Yetki Devlet Su İşleri’nin

Ülkemizde milyonlarca çiftçinin tarımsal alanlarla ilgili toplulaştırma yetkisi bundan sonra DSİ’nin. Milliyet gazetesi yazarı Şebnem Hoşgör’ün köşesinde yayınladığı habere göre ‘’ arazi toplulaştırmalarında gülen taraf DSİ’’.

Arazi Toplulaştırmalarında Artık Yetki Devlet Su İşleri’nin

Ülkemizde milyonlarca çiftçinin tarımsal alanlarla ilgili toplulaştırma yetkisi bundan sonra DSİ’nin. Milliyet gazetesi yazarı Şebnem Hoşgör’ün köşesinde yayınladığı habere göre ‘’ arazi toplulaştırmalarında gülen taraf DSİ’’. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba arasında yaşandığı söylenen yetki alanındaki görüş ayrılığı artık karar verildi. Artık toplulaştırma yetkisi Devlet Su İşleri’nin. Yeni düzenlemelere göre:

Devlet Su İşleri’ne Yeni Yetkiler

Devlet Su İşleri, gölet ve baraj su yüzeyleri ve rezervuar alanlarında işletme kotu ve su kotu arasındaki yerlerde güneş enerjisi kurulmasına dair, taleplerin arasından uygun olanları bedel karşılığında artık kiralayacaklar. Tarla içi geliştirme ve arazi toplulaştırma hizmetleriyle sulama işlemlerinin beraber yürütülmesi amaçlanan arazi sulama alanlarında arazi düzenlemesine ilişkin tarım reformu yasasında yer alan yetkiler DSİ’de olacak. Tarla için geliştirmelerin ve toplulaştırmaların yürütülmesinde uygulayıcı kuruluş artık DSİ olacak. Diğer kuruluşlar ve kamu kurumları Devlet Su İşlerine iznine tabi olacaklar.

Tasarı ile elektrik enerjisi üretim tesisleri kurulması ve yap işlet modelinin işletilmesiyle enerji satış düzenlemesinde yasada değişiklik yapılıyor. Bu değişiklikle beraber lisans olmadan faaliyetlerini sürdürebilmeleri için 31 Aralık 2025’e kadar süre verildi. Bunun yanında Devlet Su İşlerine elektrik ihtiyacını karşılaması için lisanssız yenilenebilir enerji üretebilme adına üretim tesisi kurabilme yetkisi de veriliyor.

Yeni Araziler Oluşturulacak

Proje idaresi veya DSİ gerekli görüldüğü takdirde tarımsal arazilerin olması gerekenin altında ise toplulaştıracak veya kamulaştırabilecek. Böylece yeni tarımsal arazi yapılabilecek. Bakanlar kurulunun kararı, orman ve su işleri bakanlığının talebi ile DSİ, toplulaştırmalar için veya geliştirme hizmetleri için maliklerin iznine gerek duymayacak. Bu arazilerde proje idare veya devlet su işlerinin yapacağı uygulamalarda mülk sahiplerinin izni söz konusu olmayacak. Ayrıca DSİ tarımsal faaliyetlerin kısıtlanmasında da yetki sahibi olacak. Arazi toplulaştırmalarında karşı tescil tarihinden sonra 10 sene içinde dava açılabilir. Arazi toplulaştırma sebebiyle kısıtlama olan arazilerde yaşanabilecek gelirlerin kayıpları, arsa sahiplerine yeni araziler verilene kadar proje idaresi veya DSİ tarafından karşılanacak.

Hazine arazileri içinde bulunan ve arazi toplulaştırması yapılan veya tespit edilen tarım arazilerinin devlet su işlerinin talep etmesi halinde mevcut kullanımına ve vasfına bakılmadan Maliye Bakanlığı tarafından proje idaresine veya Devlet Su İşlerine tahsis edilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here